Startujeme
Dny
2
2
5
5
Hodiny
2
2
0
0
Minuty
0
0
4
4
Sekundy
2
2
5
5
Výsledky najdete ihned po každém závodě ZZT na www.4timing.cz
kde si také můžete stáhnout i diplom
a následně také v rubrice Výsledky na www.zlaty-tyden.cz

Vítěz pochází z Etiopie. I tak si stěžoval na tropická vedra

30.07.2013 15:23 - Zdroj: Plzeňský deník

Zátopkův zlatý týden, běžeckou trilogii na počest fenomenálního atleta, vyhrál Mulugeta Serbessa – lékař z Týna nad Vltavou a stále skvělý vytrvalec.

Seriál běhů oslavující tři vítězství Emila Zátopka na olympiádě v Helsinkách před jednašedesáti roky se uskutečnil už pošesté.

Serbessa ho ovládl poprvé v kariéře.

V Plzni se musel vypořádat nejen se soupeři, ale i s tropickými vedry, které sérii tří závodů během osmi dní provázely.

„V takovém horku se neběhá dobře," připustil jednačtyřicetiletý ortoped, ačkoliv pochází z Etiopie – země slavných vytrvalců, zvyklých běhat po rozpáleným sluncem.

„V Česku žiju už nějaký čas a asi jsem přivykl mírnějšímu klimatu. V horku se ale fakticky hůř dýchá a síly rychleji odcházejí," vysvětloval atlet.

Vyhrál závod na deset kilometrů, v běhu na pět kilometrů skončil Serbessa druhý a celkové prvenství pak potvrdil vítězstvím v maratonu.

„Nebyla to jednoduchá záležitost. Můj obdiv mají hobbíci, kteří maraton v tom vedru dokončili, ačkoliv bojovali hlavně sami se sebou," říkal Serbessa.

Trať 42 195 metru uběhl nejrychleji za 2:18:01 hodiny, v Plzni se ale musel spokojit s časem o dost pomalejším.

„Za prvé od mého nejlepšího výkonu uplynula spousta let, možná devět. A to horko taky udělalo své," zdůraznil zkušený matador, který si na okruhu v okolí Štruncových sadů nakonec připsal čas 2:39:24 hodiny.

„Chtěl jsem běžet alespoň pod dvě hodiny třicet a vylepšit v Plzni rekord závodu 2:30,58, který jsem zaběhl už v roce 2009, ale bohužel to nevyšlo," uvedl Serbessa.

Premiérového vítězství v sérii dosáhl hned při svém prvním startu ve všech třech závodech.

„Zátopek byl výjimečný běžec i člověk. A akce na počest jeho tří olympijských vítězství je určitě zajímavá," povídal Serbessa.

„Desítka ani pětka sice nejsou moje tratě, ale Vlastovi Šroubkovi, pořadateli Zátopkova týdne, jsem slíbil, že letos absolvuji celou sérii. A jsem rád, že se mi povedlo hned zvítězit," říkal.

„Jinak ale napodobit Zátopkův zlatý hattrick, vyhrát na vrcholné akci desítku, pětku i maraton, je při dnešní specializaci běžců nemožné," podotkl lékař s africkými kořeny.

Druhý v celkovém pořadí série skončil její organizátor Vlastimil Šroubek starší. Plzeňský vytrvalec a šéf klubu SC Marathon je odhodlaný Zátopkův zlatý týden přesně ve dnech jeho helsinských vítězství, 20., 24. a 27. července, uspořádat i příští rok.