9
kde si také můžete stáhnout i diplom

Horko vítězku nezastavilo. Zaběhla nový rekord

26.07.2013 15:21 - Zdroj: Plzeňský deník

Zlatou pětku v Plzni ovládla reprezentantka Sekanová. Matadora Serbessu porazil domácí triatlonista Málek.

V panujícím vedru ji předpovídali neúspěch. Ale běžkyně Lucie Sekanová nedbala a Zlatou pětku v Plzni vyhrála v novém traťovém rekordu.

Čas? 16:31,11 minuty.

„Od kolegů běžců jsem slyšela, že to asi nedám. A když jo, že budu dobrá. Jsem ráda, že jsem nakonec svůj cíl splnila," říkala třiadvacetiletá reprezentantka.

Závodem na pět kilometrů pokračoval na dráze ve Skvrňanech letošní Zátopkův zlatý týden.

Série běhů, která evokuje nedostižný kousek Emila Zátopka z roku 1952 na olympiádě v Helsinkách. Fenomenální atlet tehdy během osmi dní získal postupně zlato v závodech na deset i pět kilometrů a v maratonu.

Sekanová vyhrála suverénně. Druhá v pořadí Vanda Kadeřábková-Březinová byla pomalejší o více než čtyři minuty, ale po výhře z desítky je nejvážnější kandidátkou na celkové prvenství v sérii. Třetí skončila Renáta Zítková.

Vítězka zlepšila rekord závodu téměř o padesát vteřin a přiblížila se svému maximu z letošního května (16:25,18 min.) „Pětku jsem tehdy v Portugalsku běžela poprvé v kariéře," vzpomínala Sekanová.

Do Plzně ji přilákala šance vyzkoušet si formu v ostrém závodě. „Asi jsem se trefila, ale k slušnému času mi v roli vodiče hodně pomohl i trenér Róbert Štefko," připustila.

Doběhla absolutně čtvrtá. Jen pár desetin vteřin právě za Štefkem – bývalým československým reprezentantem.

Prvenství v horkém podvečeru vybojoval časem 16:08,28 min. triatlonista Michal Málek. Až za členem plzeňské Slavie VŠ skončil matador Mulugeta Serbessa, Vítěz zahajovacího mítinku tak jen zvýšil svou šanci vyhrát Zátopkův zlatý týden.

Na výkony legendárního Emila Zátopka vzpomínal s úctou i Štefko. „Emilův zápis do historie je nesmazatelný," říkal sám bývalý vynikající vytrvalec.

„Jeho zlatý hattrick na olympiádě už nejspíš nikdo nezopakuje. Doba pokročila, běžci se víc specializují, ale Zátopkovy výkony z té doby mají pořád svoji váhu," zdůraznil Štefko.

„Třeba čas z pětky v Helsinkách – 14:06,6 minuty je pro naše závodníky pořád stropem. Není snadné ho zaběhnout," připomněl.

Přitom sám ve vrcholné formě zvládal pětikilometrovou trať v časech pod čtrnáct minut. Štefkovým maximem byl výkon 13:19,40 min., který dosáhl v roce 1995 v Paříži.

„Je dobře, že se zrodil nápad vzpomenout na Zátopka tímto způsobem. Sérií závodů. A organizátorům přeji, aby se jim povedlo ještě zvýšit prestiž akce. Přilákat na start víc špičkových běžců," vzkázal Štefko.

Letošní Zátopkův zlatý týden vyvrcholí zítřejším maratonem na trati v okolí Štruncových sadů poblíž plzeňského centra.

Start je v 15.30 hodin.

Už předtím se uskuteční závody dětí a mládeže. Součástí programu je také půlmaraton, běh na deset kilometrů a závod týmových štafet. Více na www.marathonplzen.cz.

Zlatá pětka, výsledky: muži: 1. Málek (Slavia VŠ Plzeň) 16:08,28 min., 2.Serbessa (Týn nad Vltavou) 16:26,72, 3. Štefko (AK Kroměříž) 16:30,75, 4. Minařík (AK Zlín) 17:11,13, 5. Šneberger (Falcon Rokycany) 17:13,60.

Ženy: 1. Sekanová (USK Praha) 16:31,11, 2. Kadeřábková-Březinová (SG Plzeň-Petřín) 20:39,81, 3. Zítková (Zítek Team) 20:59,34.