Maraton i celý Zátopkův seriál ovládl Serbessa

29.07.2013 17:22 - Zdroj: Plzeňský deník

V sobotu vyvrcholil šestý ročník běžeckého seriálu Zátopkův týden.

Jeho celkovými vítězi se stali Mulugeta Serbessa a Jaroslava Pokorová.

Klání na tratích 10 km, 5 km a v maratonu mapuje v přesných denních odstupech tři klání, které vyhrál na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 legendární Emil Zátopek.

Tečka za nelehkým týdnem – 42 195 m dlouhá trať – je sama o sobě pro aktéry hodně tvrdým oříškem. Letos její náročnost ještě umocnilo vedro, vždyť rtuť teploměru vyšplhala na 35 stupňů.

Na maraton se vydalo 41 mužů a 9 žen, poloviční trať se pokusilo pokořit 33 mužů a tři ženy, běžela se také desítka a půlmaratonská štafeta.

Mulugeta Serbessa v sobotu zvítězil systémem start – cíl.

„Od začátku se postupně ostatním maratoncům vzdaloval a běžel velmi rychle," uvedl manažer seriálu Vlastimil Šroubek. Ten maraton rovněž absolvoval a v seriálu skončil druhý.

„Mezičasy napovídaly, že by Serbessa mohl překonat i nejlepší zaběhnutý čas v šestileté historii Zlatého maratonu Emila Zátopka, který sám drží časem 2:30:52 hod. z roku 2009," naznačil Šroubek.

Jenže tropické vedro tento záměr nedovolilo. Při startu v 15.30 hodin (startuje se symbolicky ve stejný den i hodinu jako běžel Zátopek v Helsinkách – pozn. red.) bylo na slunci přes 40°C. „To jsou velmi extrémní podmínky. Někteří odstoupili či vzdali. Všichni, kteří se ale postavili na start maratonu nebo půlmaratonu, zaslouží pochvalu za odvahu. Podmínky byly opravdu kruté," vyzdvihl Šroubek.

Serbessa Zlatý maraton Emila Zátopka vyhrál potřetí.

„Protože tento borec letos absolvoval všechny tři závody běžeckého seriálu, získal i celkové vítězství Zátopkova zlatého týdne," sdělil.

Obhájce loňského vítězství v maratonu Marek Procházka ze Šumperka doběhl na čtvrtém místě.

V kategorii žen zvítězila v maratonu Jana Vichová z HSK Benecko. „Třetí Plzeňanka Pokorová si tímto výkonem zajistila i celkové vítězství v seriálu. Dokonce počtvrté za sebou," dodal Vlastimil Šroubek.

Výsledky – maraton (42 195 m), muži absolutně: 1. Serbessa (Ortopedie Týn n. Vlt.) 2:39:24 hod., 2. Brunner (SK Babice) 2:46:22, 3. Kovář (Pacov) 2:55:44.

Ženy: 1. Vichová (Benecko) 3:51:43 hod., 2. Jiřičná (Bonbon Praha) 4:05:51, 3. Pokorová (SC Marathon Plzeň) 4:08:19.